Qırımtatar tili milliy korpusı proyektiniñ işlenmesi ve kerçekleştirilmesinde qırımtatar tilşınasları, Sketch Engine platforma mütehassısları, tedqiqatçı-amelciler, «Qırımtatar tili ve edebiyatı» yönelişteki studentler ve aspirantlar, göñülliler iştirak etti.

Proyekt iştirakçilerine ve ürmetli ortaqlarımızğa azimkâr destek ve devamlı yardım içün minnetdarlıq bildiremiz

Ukrainanıñ keçici olaraq işğal etilgen topraqlarınıñ reintergatsiyası boyunca Nazirlik, merkeziy icra organlarınıñ sistemasındaki baş organı olıp, Rusiye Federatsiyasınıñ keçici olaraq işğal etken Ukraina topraqlarınıñ ve ayrıca qomşu yerlerniñ, Ukraina topraqları boyunca halqara insaniy uquqlarına uyğunlıq, mecbur yerini deñiştirgen (sürgün etilgen) insanlar aqlarınıñ qorcalanması, hususan milliy sebeplerden sürgün etilgen insanlarnıñ qorçalanması saasında  Ukrainanıñ informatsion mustaqillik mevzularında devlet siyasetiniñ şekillenmesi ve kerçekleştirilmesini temin ete.

Ukraynadaki İsviçre Elçihanesi - elçihane, eki memleket arasındaki diplomatik munasebetlerniñ bütün saalarını qavrağan çeşit türlü faaliyetlerni kerçekleştirmekte. Elçihane, İsviçreniñ siyaset, iqtisat, maliye, uquq, ilim, tasil ve medeniyet meselelerinde menfaatlarını taqdim etmekte.

EGAP programması - Ukrainada devletniñ sistemalı raqamlı inkişafı üzerinde çalışmağa başlağan ilk halqara tehnikiy yardım programasıdır. «Akimiyet esap bermesi ve cemiyet iştirak etmesi içün elektron idare (EGAP) programasınıñ ödenmesi İsviçre tarafından kerçekleşe ve Şarqiy Avropa Fondı tarafından 2015-2023 yılları arasında Mintsifra ve Innovabridge Fondı ile işbirligi içinde yapıla.

Şarqiy Avropa Vaqfı – 1992 senesinden berli devam etken Ukrain hayriy, kâr maqsadı olmağan bir teşkilât. Ukrainadaki içtimaiy sektorınıñ liderlerinden biri, farqlı miqyas, devamlıq ve mürekkeplikte 100-den ziyade programa kerçekleştirdi. Fondnıñ faaliyetleri arasında demokratik ve vatandaşlıq toplulıqnıñ inkişafı, elektron idaresiniñ tatbiq etilmesi, ufaq ve orta işlerniñ ve içtimaiy işhanelerniñ inkişaf etmesi, energiya semereli proyektler ve daa çoq ziyadesi yer almaqta.

Taras Şevçenko adına Kıyiv milliy üniversiteti – memleketniñ eñ büyük ve eñ eski üniversitetlerinden biri, ilim ve medeniyetniñ milliy merkezidir.

Astem - Ukrainadaki innovatsiya toplulıqlarnıñ inkişaf olmasına yardım etken bir fonddır. Astem Foundationnıñ içtimaiy yatırımları, tasil, toplulıq inkişafı ve faal cemiyetnıñ iştirakı yolunen ayatnı yahşılaştırmaqta.

QırımYoung bu, vatandaşlıq toplulıqnıñ deñişmez ilerilemesine ve milliy öz idraq etüvine yardım etmeniñ, ayrıca da yaşlarnıñ, Qırım sakinleriniñ ve umumen Ukraina vatandaşlarınıñ tasil, medeniy, ihtisasiy inkişafını arttırğan bir proyekt ve tasil platforması ve ticariy olmağan bir teşkilâttır.